Gyógynövényes Teák – H.U.G After 2020

Tartalom

Erdei fenyő tea, rozmaringgal

Ezt a teát mindig hideg áztatással készítem, hogy ne vesszen el a fenyő értékes C-vitamin tartalma, illetve így aromája is sokkal különlegesebb lágyabb marad. Kiegészítésként rozmaringot szoktam bele tenni, melynek íze még jobban előcsalogatja a fenyő kellemes aromáját. A rozmaring kiváló gyulladáscsökkentő, és segít tisztítani a légutakat, illetve a vérkeringésre is jótékony hatása van. Külsőleg pedig serkenti a hajnövekedést és mérsékli a hajhullást is. A fenyő és rozmaring kombinációjának immunerősítő hatása mellett csodás hangulatjavító hatása is van ami segíti az agyműködést és a koncentrációt is. Érdemes ezekből minőségi illóolajakat is beszerezni hogy fokozzuk hatását.

Szinte bármilyen fenyőről gyűjthetünk tűleveleteket, kivéve a tiszafenyőt, mert az mérgező. Illetve bizonyosodjunk meg arról, hogy a fenyő minél természetesebb környezetben legyen távol mindenféle kemikáliától, porttól, és szmogtól. A karácsonyfákat erősen permetezik így az nem alkalmas emberi fogyasztásra!

Az elkészítés, pedig rendkívül egyszerű:

1 l vizet jól megtömködök az alaposan átmosott tűlevelekkel, majd hozzáadok 3 hosszabb szárú rozmaringot. Legalább 24, de az intenzívebb ízhatás érdekében inkább 48 órát állni hagyom.

A fenyő tea hidegebb időkben melegen is elkészíthető 3 marék tűlevelet 1 rozmaring ágat adjunk hozzá 1 liter 70°C vízhez és áztassuk a rozmaring ágat 10 percig a tűleveleket 20 percig.

Rózsavizes-zsályás tea

Ez tea nagyon erősen hordozza magában a női minőséget és energetikailag felfrissítő, tisztító hatást gyakorol testünkre. A rózsavizet külsőleg is alkalmazhatjuk a bőr hidratálására, tisztítására és nem kell beruháznunk műanyag flakonba csomagolt arcvizekre, tonikokra. Persze boltban is kapható rózsavíz üvegben amit újra tudunk használni ha később magunk készítjük el. Azt azonban érdemes tudni, hogy a házilag elkészített rózsa víz hatékonysága kisebb mértékű mint a 100%-os természetes rózsavíz mely a rózsaszirmok vízgőz lepárlása során, a rózsaolaj közvetlen kinyeréséből jön létre.

Azért érdemes a házival is kísérletezni, hogy személyesebb kapcsolatunk alakuljon ki a növény gyógyító energiáival!

A legalkalmasabb rózsa fajta a halvány rózsaszín közepes fej méretű.
1 l vízhez 6-7 rózsa fej szirmai szükségesek. Érdemes szűrt vagy forrás vízzel dolgozni minden hidegen áztatott teánál, vagy forralás után lehűtött vízzel. Ha erre nincs lehetőségünk, a csapból kiengedett vizet hagyjuk állni egy éjszakán át hűtőben, hogy mérsékeljük klór tartalmát. A rózsaszirmokat 3-4 napig áztassuk hűtőben de a jobb hatás érdekében dolgozhatunk testhőmérsékletű vízzel is. Ha megteheted válasz lakhelyedhez közel élő gyógynövényeket, de a legjobb ha Te magad termeszted és gondoskodsz róluk!

Elkészítés:

A zsálya teát nyáron szintén hideg áztatással érdemes elkészíteni, így kevésbé lesz kesernyés íze, télen pedig 50-60 fokos vízben 15 percig áztassuk. A hideg áztatás során 1 nagyobb marék zsályát rakok 1 l vízhez majd 2-3 órát áztatom. 9 dl zsályateához 0,5 dl rózsavizet szoktam hozzáönteni.

Bazsalikomos dinnyés menta tea

Ez a tea frissítő, hidratáló, nyugtató jellege miatt leginkább nyári melegebb napokra javallott. Azonban a menta, bazsalikom meleg teaként is fogyasztható kiváló emésztés javító, stresszoldó, nyugtató amit kiegészíthetünk citromfűvel.

Igazi nyári mese tea melyben a bazsalikom a meleg mediterrán színeket idézi elő, a menta pedig az örömteli nyári napokat, üde zöld színeket amikor a réten illatozik mindenfelé és limonádénkban mosolyog ránk. 😉

Ezt a hangulatot idézi fel télen is, melegen fogyasztva. Télen is szedhetjük frissen kis konyhakertünkben de ügyeljünk rá hogy a lakás/ház kevésbé fűtött helyein teleltessük át növénykéinket. Ha nincs elég hely az átteleltetéshez akkor a hidegebb idők közeledtével vágjuk vissza jól majd takarjuk be még egy réteg földel. A bazsalikomot nem mindig könnyű átteleltetni, ezért ebből érdemes kiszárítani télire. Virágzásakor pedig érdemes kiszemezgetni magjait jövő tavaszra.

Elkészítés:

Meleg teaként egy nagyobb bögre meleg vízhez adjunk 4-5 bazsalikom levelet kiegészítve 4-5 menta levéllel. A hideg-áztatás során 1 liter vízhez 1 marék bazsalikomot és mentát adok melyet fél liter szűrt dinnyelével egészítek ki.
A dinnyelé mennyisége lehet több is attól függ mennyire szeretnéd érezni a dinnyeízét, illetve ki lehet egészíteni sárgadinnyével is. Ha el szeretnéd kerülni a dinnyelevek szűrési procedúráját apróbb kockákra vágva is hozzáadhatod a mentás, bazsalikomos alapléhez, egy fél napot áztatva.

Citromfüves kukicha tea

A kukicha egy különleges japán tea fajta, ugyanis nem közvetlenül a tealevelekből készül, hanem a növény szár részéből. Íze leginkább a genmaicha-hoz hasonlít, lágyabb íztónussal. Alacsony koffeintartalma miatt napközben is érdemes fogyasztani mert ennek ellenére is van egy frissítő, energetizáló hatása, de nem pörgeti túl a szervezetet így nem lesz probléma az esti alvásnál. Nem szabad 70 foknál magasabb hőhatásnak kitenni mert elveszti lágy aromáját és megkeseredik! Finom halvány sárga színe a tavaszi napsütés gyógyítói minőségét hordozza magában.

A citromfüvet a legtöbben természetes altatóként, nyugtatóként alkalmazzák de számos lelki és testi panaszra is kiválóan alkalmas. Ha saját gyógynövényünket használjuk megtapasztalhatjuk, hogy nagyon fontos szándékunkat és szeretetünket megfogalmazni a növénynek, mert ezáltal elfogyasztásakor mindig érzékelni fogja hogy milyen területen kell dolgoznia testünkkel. Ezért a citromfű kukichával vegyítve nyugtató, de egyben lélekemelő, segíthet a borúsabb nehezebb időszakok átvészelésében is. A citromfű kukicha kombináció továbbá rendkívül jó emésztés javító, idegnyugtató, tökéletesen felkészít a menstruációt megelőző feszültség oldására.

Aromaterápiás hatása is fantasztikusan ha testre és a lélekre egyaránt. Nem baj ha nincs mindig pénzünk drága, 100%-os illóolajra, termesszünk csupán 400 Ft-ból citromfüvet. Vágjunk le egy maréknyi adagot jól dörzsöljük össze tenyerünkben és hagyjuk hogy légzőszerveinket teljesen átjárja gyógyító aromája.

Elkészítés:

Fél liter maximum 70 fokos vízhez adjunk 3 teáskanálnyi teafüvet majd adjunk hozzá félmaroknyi összetépkedett citromfüvet és áztassuk 10-15 percig. Ahogy a tea lehűl, kb 40-50 foktól kezd kibontakozni, egy sejtelmesen selymes ízvilág. 🙂

Szép gyógynövényes utazásokat, gyógyulást, inspirációt kívánok mindenkinek! <3

Megosztás